Dobrý chod hodinek

 

 

Jedna z věcí, ktetré hodinky značně poškozují a to hlavně co do přesnosti je magnetizmus.

 

U převážné většiny domácích spotřebičů je magnetické pole v toleranci povolené hranice, ale existuje několik výjimek, se kterými přicházíme často do styku.

 

-          Hudební reproduktory s magnety, které nemají odstínění
-          Elektrický strojek na holení
-          Vysoušeč vlasů
-          Vysavač
-          Zářivka (úsporná žárovka)

 

 

Když chcete uchránit své hodinky před zmagnetováním, neodkládejte je v blízkosti zmíněných elektrických spotřebičů. Pár minut jim vadit pravděpodobně nebude, ale dlouhodobé působení následsky zanechá v podobě zmagnetování některých části a tím dojde k nepřesnému chodu, popřípadě až nefunkčnosti. Řešení pak zbývá jen u hodináře (sami to raději nezkoušejte). Hodinky typu Quartz jsou více citlivé na zmagnetování než mechanické.

 

 

Je-li to možné pak při bouchání kladivem do kovadliny, hodinky na ruce raději nemějte.

 

 

Mate vodotěsné hodinky? Jsou stále vodotěsné?

 

Vodotěsnost hodinek není napořád a ideálně je dobré nechat hodinky každé 2 roky přeměřit na vodotěsnost. I pouhá jedna kapka vody dokáže hodinky zničit.

 

 

Jak často čistit mechanické hodinky?

Ideálně každých 2 až 3 roky. Ovšem vyčištění neznámená propláchnutí... Opravdové vyčištění znamená strojek rozebral a důkladně očistil všechny součástky. Propláchnutí ve stroji k tomu určeném také není na škodu, ale když hodinky nebyli čištěny ještě nikdy a má se tomu stát po 40 letech poprvé, pak propláchnutí jistě stačit nebude.