Opravy hodinek

 

 

Jak vyleštit plastové sklíčko:

Smirkem o zrnitosti 1200 začistíme poškrábané místa na sklíčku a poté vyleštíme hadříkem s ideálně nanesenou leštící a čistící pastou (může být i leštidlo na chrom, drahé kovy a podobně). Postačí jen mírně namočit hadřík a tlakem přejíždět po sklíčku dokud pasta neuschne.

 

Jak vyleštit skleněné, minerální nebo safírové sklíčko:

Při velkém poškození sklíčka budeme potřebovat mikrobrusku například od Dremelu a za pomocí diamantového kotouče o zrnitosti 1500 začistíme sklíčko. Leštění nebo malé poškození sklíčka provedeme za pomocí filcového kotoučku a diamantové pasty o zrnitosti 2 mikrony.

 

Lze provést také ručně a levně tak, že smirkem začistíme sklíčko a poté pemzou plus mokrou hadrou leštíme. Tento proces je dosti pracný a zdlouhavý.

 

Poškozený smaltovaný ciferník opravíme:

Například v OBI zakoupíme brousitelný tmel na sádrokartony od firmy Den Braven. Jedná se o velmi lehký pastovitý tmel, který má přesný odstín bílé barvy jako smalt a výborně se s ním pracuje. Postačí nanést na poškozené místo, nechat zaschnout a pak žiletkou odříznout přebytek tmelu popřípadě mírně smirkem o zrnitosti 1200 zabrousit.

 

Když má ciferník jiný odstín bílé barvy pak musíme namýchat vlastní tmel za pomocí zinkové běloby a bílého vosku. Zahříváním vosku se přidává dobře utřená zinková běloba,  dokud nedostaneme požadovaný odstín.

 

Praskliny na smaltovaném ciferníku lze také viditělně odstranit. Fyzicky sice zůstanou, ale nebudou vůbec vidět. Do sklenice naplněné vodou zavěsíme třeba na kousek drátku ciferník tak aby byl kresbou zavěšen směrem dolů a pod něj dáme jednu šumící tabletu, která se používá v mičce na nádobí a necháme působit 24 hodin.

 

nebo:

Místo tablety a vody použijeme nějaký značkový prostředek na koupelny například Cilit. Prostředek na koupelny nesmí obsahovat savo. Prostředek používáme neředěný a ponecháme v něm zavěšený ciferník 48 hodin. Máte-li doma trafo, které silně bzučí nebo vzduchový motorek pro akvária můžete proces urychlit tak, že postavíme sklenici na něj a pak postačí 12 hodin.

 

 

pokračování příště....

  • Sklíčka a vodotěsnost

    Už jste někdy řešily výměnu sklíčka u vodotěsných hodinek a protože nemáte lis na sklíčka nebo dokonce máte nějaké jiné sklíčko jenže je o něco menší a tak jste upustitily od výměny protože chcece zanechat vodotěsnost? Rada jak vyměnit sklíčko a zanechat vodotěsnost.